Gece Plağı
Gece PlağıHakkında

Geceleri uyku esnasında insanların diş gıcırdatma problemlerinden tutun da çenenin istenmeden sıkılması konusunda dişlerde ister istemez yaşanacak aşınmalar, ağız ve diş sağlığına karşı olumsuz etkiler olacaktır. Ağız ve çene sağlığınızın yapısını bozmaması adına tasarlanan özel ürünlerden biri olan ağız şeffaf plak, ağız koruyucusu olarak tanımlanır. Geceleri diş ve çene yapınızın herhangi bir şekilde aşınmaması, çene yapılarının bozulmaması adına önemli bir gereç olan bu gece plağı dişlerle ilgili sorunlara dair karşılaşmamanız için en önemli ağız koruyucularından biridir.

Diş doktorları tarafından gerekli görüldüğünde hastaya tavsiye edilen bu diş plakları, her insanın ağız ve çene yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Diş sağlığını önemseyen, dişlerine önem veren herkes için gerektiği takdirde kullanılması gereken bu diş plakları insanın hayatında dişlerine karşı sağlığının korunması için önemlidir. 

Zamanla aşınan dişlerinizin gece diş sıkma gıcırdatma gibi durumları meydana getirdiği ve aynı zamanda bu sorunlarda da dişlerinizin yerinden oynadığı, söküldüğü sorunları da yaşayacağınız pek çok durum bulunur. Bir zaman sonrasında dişleriniz aşındığıyla kalmayacak, diş hastalıkları, çeşitli çene yapısı bozukluklarını da meydana getirecek bir sorundur. Diş hekiminiz ile varacağınız kanaat doğrultusunda gece plağı dişlerle sorunlarınızı giderir, sağlıklı dişlere sıkma sorununu gidermeye yönelik en iyi adımı atabilirsiniz.

Gece Plağı Nedir?

Geceleri dişini gıcırdatan, sıkan insanların diş gıcırdatma ve çene yapısında oluşacak çene sıkması sorunlarına karşı engel olması adına faydalanacağı gece plağı, dişlerde gıcırdatma sorunları yapan, geceleri uykusunda diş ve diş etlerine zarar vereceği düşünülen insanların kullanması önerilen plaklardır. Diş hekimleriyle beraber muayene sonrasında tespit edilmesi gereken bu diş sıkma, gıcırdatma sorunlarında pek çok sorunlar da beraberinde gelir.

En çok diş gıcırdatma ve sıkma sorunu yaşayarak, sabahları çene ağrısından dolayı uyanan insanların gece plağı kullanması önerilir. Bu ve benzer şekilde zamanla dişlerde aşınma sorunları, çene yapısı bozulmaları meydana geleceği ön görülerek diş plakları önemle kullanılması istenir. Bu noktada diş hekiminize bağlı olarak, gerekli muayeneleri yaptırıp ağız yapınıza uygun olacak şekilde, diş ölçüleri alınarak diş plağı yaptırılması mümkündür.

Gece Plağı Nasıl Temizlenir?

Gece boyunca diş gıcırdatma sorunları yaşayan ve çenesini sıkan insanların en çok kullanacakları dişlerde aşınma sorunlarına karşı sorunun teşhisi ve problemin giderilmesi için gece plakları önemlidir. Uzman doktor muayenesi ile birlikte uykudan uyanıldığında çene ağrısı, baş ağrısı yaşıyorsanız gece dişlerinizi gıcırdatıyor, çenenizi sıkıyor olabilirsiniz.

Gece plağınızı diş gıcırdatmaya karşı korunmasını sağladıktan sonra, alkolle temizlemesini yapabilirsiniz. Yumuşak bir pamuk yardımı, bez yardımıyla beraber alkolle temizliğini yapabilirsiniz. Gece boyunca yemek sonrası dişte kalan yağlar, yemek parçacıkları gece plaklarıyla bakteri ve yağın ağız yolu bulaşmasıyla bir sonraki gecelerde farklı sorunları yaratmasına izin vermemelisiniz.

Temizlik konusunda gece plak temizliğini yaparken de yumuşak bir bez sayesinde sert hareketlerden kaçınarak, kırılması ya da zedelenmesini önleyecek şekilde gece plağını doğru hareketlerle temizlemiş olabilirsiniz. Olabildiğince sıvı sabun kullanarak da rahat bir şekilde gece plağını temizleyebilirsiniz. Alkol ile beraber alternatif bir yol olarak sıvı sabun tercih edebilirsiniz. Bir başka yöntem ise, diş fırçalarıyla birlikte diş macunu kullanarak gece plağını temizlemeniz de uygun olacaktır. Diş fırçası ve diş macunu kullanarak pratik bir şekilde temizlik yapabilirsiniz.

Gece Plağı Çeşitleri

Gece plakları, genelde diş teli kullanılması dışında değerlendirilen ve geceleri kullanılan ürünlerdir. Gece plaklarının günümüzde diş tellerine maruz kalan dişlerin, diş telleri çıkartıldıktan sonra ortalama 1 yıl boyunca kullanılması için gece plakları gerekir. Geceleri dişlerin tekrar ayrık bir hale gelmemesi için gece plağı tercih edilirken, günümüzde bu ve benzer şekilde de gece plağı çeşitleri bulunur.

Ağız, diş ve çene sağlığı olarak da gece plağı nasıl kullanılır noktasında çeşitleri bulunur. Saydam renge sahip olan bu gece plakları, ince ve diş ölçüleri alındıktan sonra hazırlanan türlerdir. Bu sayede geceleri dişlerinizi sıkmanız, çene kitlenmesi sorunlarını kendi kendinize yaratmanız pek bir zor olacaktır.

Gece Plağı Fiyatları

Kişisel olarak her insanın ağız ve diş ölçüsüne göre yapılan, diş gıcırdatma, çene kitlenmesi ya da kayması sorunlarına karşı önlem almak için tercih edilen gece plakları, herkes için farklı boyutlarda üretilir. Her özel diş gece plağı, kişiye özel yapılırken gece plağı almadan önce diş ölçülerinizi direkt olarak diş hekiminize başvurarak alabiliyorsunuz.

İlgili ölçüler, belirli kalıp çıkartılarak dişlerinize uygunluğu provaları yapıldıktan sonra, en uygun şekilde sizlere sunulur. Bu noktada diş gece plağı fiyatları da kullanılan malzeme, yapısı ve tabi ki ölçülerine göre değişkenlik gösterir. Genel olarak diş ve çene yapısı ölçüleri, diş plağı yapılması ve fiyat çıkartılması için gerekli bilgilerdir.

Yazar Profili
Yazar Adı:
Büşra Şaylığ
İletişim Bilgisi:
0 552 588 24 92
Son Güncellenme Tarihi: 10.05.2024
Dumlupınar Çocuk Randevu Al