PedodontiHakkında
Sedasyon (Genel Anestezi) İle Diş Tedavisi
Sedasyon (Genel Anestezi) İle Diş Tedavisi
2-13 yaş grubu hastalarımızda hakim-hasta ilişkisi zorlandığı durumlarda hastaların uyutularak ameliyathane ortamında gereken diş tedavilerinin yapılması işlemidir.
Devamını Oku
Süt Diş Kanal Tedavisi
Süt Diş Kanal Tedavisi
6.ayda çıkmaya başlayan bebeklik dişlerinde hastaların (çocuk) süt dişlerinde sinir ve diş (özü) pulpanın temizlenmesi işlemidir.
Devamını Oku
Süt Diş Dolgusu
Süt Diş Dolgusu
Dişte başlamış olan çürüklerin temizlenerek yerine süt dişi için kullanılan kompomer dolgular ile çürük bölgenin tamamlanması işlemidir.
Devamını Oku
Süt Diş Çekimi
Süt Diş Çekimi
Süt dişi kanal tedavisi ile kurtarılamayan durumlarda veya yaşı gelmiş daimi dişe engel olan süt dişlerin çekilerek ağız ortamında alan oluşturmaya yarayan işleme denir.
Devamını Oku
Amputasyon
Amputasyon
Çocukların süt dişlerinde sinir ve diş özütü (pulpa) nın bir kısmının temizlenerek alınması ve 3 katmanlı özel dolgu malzemeleri ile dişin tamamlanması işlemidir.
Devamını Oku
Yer Tutucu (Sabit-Hareketli)
Yer Tutucu (Sabit-Hareketli)
Erken süt dişi çekimlerinde daimi dişlerin yerine gelebilmesi için ağızdaki boşluğun tutulması için yapılan kısa süreli kullanımlı apareylere denir.
Devamını Oku
Çocuk Protezi
Çocuk Protezi
Bazı hastalıklar nedeniyle daimi dişlerin oluşmadığı durumlarda süt dişlerinin dökülmesi ile birlikte (takıp-çıkartmalı) hareketli protezlerin yapılması işlemidir.
Devamını Oku
Florür Uygulaması
Florür Uygulaması
Süt dişlerinde ve daimi dişlerde yaygın çürük ve hassasiyet olduğu durumlarda dişlerimiz üzerinde bulunan mine ve dentin kanallarının tıkanmasını sağlamak ve başlamış çürüğün durdurulması işlemidir.
Devamını Oku
Fissür Örtücü Uygulaması
Fissür Örtücü Uygulaması
Süt dişlerinde yaygın görülen çürükler nedeniyle daimi dişlerin korunması amacıyla diş yüzeyine yapılan gıda artıklarının birikme ihtimali yüksek yerlerde ince zar şeklinde dişe dolgu yapılması işlemidir.
Devamını Oku
Paslanmaz Çelik Kuron (PÇK)
Paslanmaz Çelik Kuron (PÇK)
Süt dişlerinde çok fazla harabiyet olduğu durumlarda bazen dolgu malzemeleri ile tamamlayamayız. Ve bu durumlarda diş şeklinde olan prefabrik bir metal kaplama olarak da bilinen kuronu dişe adaptasyonu yapılarak yapıştırılmasına denir.
Devamını Oku
Açık Apeksli Dişte Kanal Tedavisi
Açık Apeksli Dişte Kanal Tedavisi
Daimi dişlerde erken başlayan çürük nedeniyle henüz kökler kapanmadan kanal tedavisine gerek duyulması sonucu yapılan kanal tedavisi ve özel dolgu malzemeleri ile (MTA) kapatılması işlemidir.
Devamını Oku
MODERN VE GELİŞMİŞ KLİNİKLERİMİZ
Kliniklerimiz
TÜM FOTOĞRAFLAR
Dumlupınar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak amacımız, bu tutkumuzu hayata geçirirken etik kurallara bağlı kalarak uygulayacağımız hizmetleri üst düzey teknolojik imkanlarla birlikte hastalarımıza sunmaktır.

Uluslararası bilimsel dernekler, ilk diş çıkar çıkmaz ve en geç bir yıl içinde ilk konsültasyonu önerir. Bu ziyaretler aynı zamanda pedodontistin ebeveynlere ağız sağlığında iyi uygulama talimatlarını iletmesi için bir fırsattır. Daha sonra, altı ayda bir ziyaret, çok hızlı ilerledikleri bir yaşta erken çürüklerin olmadığını kontrol etmek için çok yararlıdır. Çocuklar bebeklikten itibaren bir diş hekimi tarafından kontrol edilmesi ve düzenli diş bakımı alması çok önemlidir.

Pedodonti Nedir?

Pediatrik diş hekimliği, büyüme ve gelişme sürecindeki çocuklar için bir diş hekimliği alanıdır. Çocuklar büyüyerek ve gelişerek yetişkin olurlar ama yetişkinlerden fiziksel ve zihinsel olarak çok farklıdırlar. Bu nedenle çocuklarda diş hekimliğinin önemi büyüktür. Pediatrik diş hekimliği, çocuklukta dişlerin, periodontal doku ve çene kemiğinin, yüz morfolojisinin ve fonksiyonunun normal gelişimini desteklerken, bu normal gelişimi engelleyen faktörleri önler veya ortadan kaldırır. 

Çocuklar diş hekimi ziyaretlerine karşı çok duyarlı olduklarından, ilk konsültasyonun başarısı çocukla güven ve işbirliği ilişkisi kurmada ve daha sonra diş hekimi fobisinden kaçınmada belirleyicidir. Profesyonel ve eğlenceli bir yaklaşımla, pediatrik diş hekimlerimiz çocukları iyi diş hijyeni uygulamaları konusunda eğitecek ve tedavi sırasında onlara güven verecektir. 

Çocuğunuzu bir pedodontiste emanet etmek, bu nedenle çocukluktan itibaren diş bakımını azaltmanın ve yaşam boyunca ağızdan korunmayı kolaylaştırmanın bir yoludur. Pedodonti konusunda uzmanlaşmış hekimlerimize ulaşmak için hemen randevunuzu alabilirsiniz.

Pedodonti Uygulamaları Nelerdir?

Diş çekimi, sağlıksız ağız alışkanlıklarını tedavi, diş çürüklerini önlemek, çocuk diş protezleri, ağız ve diş bakımı, kanal tedavileri, süt dişlerini tedavi ve diş travma tedavisi gibi uygulamaları bulunmaktadır.

Pedodonti Hangi Tedavileri Uygular?

Pediatrik diş hekimliği olarak da bilinen bu konu, doğumdan ergenliğe kadar olan yaş aralığını kapsamakta ve sadece tedavi ve terapileri değil, aynı zamanda ağız ve diş sağlığını da içermektedir. Çocuklar "minyatür yetişkinler" olarak görülmemelidir, bu nedenle erişebilecekleri farklı yaklaşım ve etkileşim yöntemlerini benimsemek gerekir. Pediatrik diş hekimliği yelpazesine giren en yaygın patolojiler şunlardır.

1. Çürük, bakteriyel yapıdaki bulaşıcı ve aşındırıcı hastalıktır, ilk dişlerini de etkileyebilir.

2. Biberon sendromu - şiddetli diş çürümesi

3. Pulpitis, diş pulpasının iltihabı, özellikle ön dişlerin vestibüler yüzeylerinde meydana gelen çoklu çürükleri ifade eder.

 4. Apse, az ya da çok ağrılı semptomlarla birlikte irin birikmesi

Pedodonti Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Uzmanlık eğitimi almış çocuk diş hekimleri; çocuklarınızın dişlerini erken muayene yardımıyla korumaya ve ömür boyu sürecek diş sağlığı ile ilgili alışkanlıkları oluşturma konusunda ebeveynlerin dikkatli olmaları gerektiğinin altını çiziyorlar. Uzman Pedodontistin görevi, herhangi bir çocuğa veya ergene sağlıklı, estetik ve çürüksüz dişlere sahip olmasını sağlamaktır.

Pedodontistin diş sağlığının korunmasında temel bir rolü vardır. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren dişlerini fırçalama, süt ve beslenme açısından jestleri ve iyi alışkanlıkları öğretir. Çok kırılgan olan genç kalıcı dişlerde, pedondontistin çürük riskini önlemek için dişler arası olukları kapatması gerekebilir. Bu, azı dişlerinin oklüzal oluklarının bir tür koruyucu reçine ile kapatılmasını içerir. Operasyon, dişlerde kesinlikle ağrıya sebebiyet veremez.

1. Çocukların diş ve ağız sağlığı gelişiminin takibini yapmak; Pedodonti uzmanının, çocukların ailelerine ve çocukların ağız ve diş bakımında bilgi sahibi olmaları “Fırçalama ve iyi diş bakımı” ile diş çürümesinin önlenmesi. Çocukların ağız ve dişlerinin erken dönemde temizlenmesi ve bakımı, yaşam için “iyi diş alışkanlıkları” yönlendirme ile sorumludur.

2. Çürük gibi istenmeyen durumlara karşı önlem almak; Çürükler (çürük veya diş çürüğü olarak da bilinir), ülkemizde çocukluk çağının en yaygın kronik hastalıklarından biridir. Tedavi edilmeyen boşluklar, yemek yeme, konuşma, oynama ve öğrenme ile ilgili sorunlara yol açabilecek ağrı ve enfeksiyonlara neden olabilir. Hatta çocukların büyümesini bile etkileyebilir. Süt dişlerinde ciddi çürükler olan çocukların, beslenmesi, konuşması ve çene gelişimi üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir.

3. Daimi dişlerin eksikliği ya da hasar görmesi durumunda müdahale etmek; Kalıcı dişlerde hasar, bu, dişin renginin değişmesini, sıcağa ve soğuğa duyarlılığı veya dişin tamamen kaybolmasını içerebilir. Kalıcı dişi başarılı bir şekilde yuvasına yerleştirilen çocuklar için genellikle kanal tedavisi gerekir.

4. Çocukları ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirmek; Florürlü diş macunu ile çocuğa dişlerini günde iki kez fırçalamasının önemli olduğunu ve dişlerinin sağlığını tehlikeye sokacak ilave şeker içeren içecekler ve yiyeceklerde uzak durması çocuğunuza iyi bir ağız sağlığı için mümkün olan en iyi başlangıcı sağlar.

Yer tutucular; Bir çocuk dişini erken kaybettiğinde, kalıcı dişin doğru bir şekilde büyüyebilmesi için boşluğu açık tutmak için bir yer tutucuya ihtiyaç duyulabilir. Bebek dişini kaybetmek doğal bir olaydır, ancak diş çürüğü nedeniyle bazı süt dişlerinin çekilmesi gerekir. Yer tutucuların, kalıcı dişlerin doğru şekilde büyümesine yardımcı olan ve gelecekteki ağız sağlığı komplikasyonlarını önler.

Fissür örtücü; Son olarak, Fissür örtücüler, süt dişlerinin erken düşmesi veya kalıcı dişlerin geç büyümesi, belirli diş tellerinin takılmasını gerektirebilir. Ekipmanın amacı, daimi diş çıktığı zaman dişler arasında yeterli boşluk bırakmak ve böylelikle dişlerin üst üste binmesini önlemektir. 

Pedodonti Tedavilerinde Bizi Tercih Etmek İçin Sebepleriniz

Kliniğimiz en son bilimsel bulgulara dayalı olarak bireysel diş hekimliği tavsiyesi ve tedavisi anlamına gelmektedir. Optimal önleyici bakım bizim için özellikle önemlidir, çünkü dişlere ve diş etlerine verilen hasarı erken aşamada tespit etmenin ve hastalıklardan kaçınmanın tek yolu budur. 7/24 en yeni teknik ekipmanlar, özel olarak eğitilmiş ve sertifikalı uzmanlarla modern teknolojiyle birleştirilmiş ayrıntılı, kişisel tavsiyelerimiz sayesinde, size bu yüksek kaliteyi sunuyoruz!

Son Güncellenme Tarihi: 10.05.2024
Dumlupınar Çocuk Randevu Al