Gülüş Tasarımı
Gülüş TasarımıHakkında

Her bireyin kendine özgü yüz özellikleri, mizacı ve karakteristiği vardır. Kişiyi görsel anlamda tanımlayan en önemli faktörlerden olan dişlerin tasarımında bu faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Dijital gülüş tasarımı ile tüm ayrıntılar dijital ortama aktarılır ve özel yazılımlarla değerlendirilerek kişiye olabilecek en özgün tasarım planlanır. Dijital gülüş tasarımı, estetik diş hekimliğinde önemli bir yere sahip olup hekim-hasta iletişimini profesyonel düzeye taşıyan bir protokoldür.

İnsanlar, sosyal yaşamları boyunca sıcak bir samimiyet kurabilmeleri için ilk samimiyetlerini gülüşlerindeki sıcaklık ve samimiyet ile kurabilmektedirler. Yaşam boyunca da, birbirleri üzerinde olumlu bir etki yaratabilmek için hem iş hayatı boyunca hem de sosyal çevre içerisinde samimi bir gülümsemenin, insanların birbirleri arasında samimi bir bağ kurduğu her zaman bilinen bir gerçektir. Fakat her geçen gün geçen zamanla beraber insanın ağız ve diş sağlığı konusunda yeterli seviyede vermediği önem nedeniyle diş çürümeleri, dişlerde dökülme veya kırık diş sorunları gibi problemler meydana gelir.

Eğer insanlar arasında her zaman göz önünde olan biriyseniz, dişleri estetik yaptırmak ve bu noktada diş tedavisi görmek gibi hedefleriniz doğacaktır. Dişlerinizle ilgili problemlerinizin tamamında, bir süre sonrasında gülme konusunda çekingenliğiniz oluşacağı gibi gülümsemek sizin için en zor konulardan biri olacaktır. Estetik diş hekimliği süreçleri, insanın kendine ait güveni olmasını sağlayan, en iyi şekilde de dişleriyle ilgili estetik anlamda problemleri gideren bir durumdur. Bu konuda her zaman faydalanacağınız şekilde estetik diş bakımı gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz.

Diş ve diş eti estetiği ile ilgili olan tüm sorunlarınızda, problemlerinizde, sağlığa dayalı problemlerinizin dışında tamamen estetik açıdan dişinizin sorunu bir anda göz önünde olduğunu düşündüğünüz konularda birebir diş hekimi tarafından kişiye özel şekilde destek alacağınız süreç diş estetiği olmaktadır. Diş estetiği, kısaca amacına uygun şekilde dişlerinizin yanlış tedavi sonucunda yontulmuş olmasından, çarpık hallerine, yıpranmış ya da lekeli dişlerinizdeki tüm diş ve diş etlerine dair sorunlarınızla ilişkili gülüşü tasarımında en iyi desteği almanız demektir. 

Estetik diş hekimi desteği ile birlikte bilgisayar destekli çalışarak bu alanda uygun bir tedavinin planını çıkartmak, tedavi süreci öncesi bilgilendirme ve planlamayı tamamlamak için birebir uzman doktorunuzla beraber çalışmaktasınız. Bu süreçlerinizde tedavi öncesinde muayene ile beraber tüm gülüş tasarımına dair planlama çıkartılabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, kısaca estetik diş hekimleri tarafından destek alacağınız diş estetiği operasyonlarının genel hizmet adıdır. Gülüş tasarımını yaratabilmek adına faydalanılan birbirinden farklı estetik çalışmalar bulunmaktadır. Dişlerde ve diş etlerinin hastalıklarıyla ilgili yüz şekillerini düzeltmede, gereksinim görülen tüm göz önündeki diş ve diş sağlığını iyileştirmek adına yapılan çalışmalar bütünüdür.

Günümüzde gülüşü tasarımı nasıl yapılır? Konularında teknolojinin yaygınlaşmasıyla beraber dijital gülüş tasarımı gibi süreçler bulunmakta ve uygulanmaktadır. Hastaların ağız ve diş sağlığına dair merak ettikleri, çözüm üretimi istedikleri her konuda hem doğal hem de güzel bir görünüme kavuşabilmeleri her zaman mümkün olmaktadır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Diş estetik operasyonu olarak bildiğimiz gülüş tasarımı, her hastanın istekleri ve beklentilerine göre şekillenir. Her hastanın sorunu özel olduğu gibi tedavi süreci için gülüş tasarımı nasıl yapılır? Sorusunun da cevabı tamamen kişiye özel olarak yanıtlanabilir. Bu konuda faydalanmak için hastanın gülüş estetiği yapılırken planlama aşamasında yüz hattı, yaşı, cinsiyeti ve beklentisinin ne olduğuna dair tüm faktörler net olarak belirlendikten sonra nasıl yapılacağı sorusunun da cevabı ortaya çıkmış olacaktır.

Gülüş tasarımının başlangıcı çürük dişlerden ve diş eti hastalıklarından tedavisi yapılarak başlanır. Eğer dişlerin ve diş etinin sağlık açısından bir problemi yoksa, diş temizleme işlemleri devreye alınarak diş temizliği yapılır. Daha sonrasında hasta isteklerine göre şekillenecek işlemlerle ilgili olarak gülüş estetiği yapılırken uygulanacak işlemler belirlenir. 

Genelde diş beyazlatma, implant, zirkonyum kaplama, porselen lamineler ve kaplamalar gibi pek çok tedavi süreçleri sayılabilir. Bu tedavi çeşitlerinin tamamı gülüş tasarımı için başvurulan tedaviler olurken, gerektiği takdirde ortodontik tedavi süreci olarak tel tedavisi de yine gülüş tasarımı için bilinen tedavi türlerinden biridir. 

Hasta beklentilerinin anlaşılması ve ihtiyaçların neler olduğunu tespit etmek, diş estetiği doktorunun görevlerinden biridir. Hastanın isteklerine karşılık ağız kontrolü ile beraber tüm problemler belirlenerek problemlere yönelik çözüm için planlama yapılır. Sonrasında dijital gülüş tasarımı süreçlerine dahil edilmek için ağzın iç ve yüz fotoğrafları birtakım programlar yardımıyla ölçümlenerek planlamaya dahil edilir.

Ortodontik tedavi süreci var mı ilk olarak buna bakılır. Daha sonrasında hem diş hem de diş etlerinde tehdit unsuru içeren tüm eksiklikler tespit edilerek, bunların iyileştirilmesi sağlanır. Son aşamada ise artık diş eksikliği olup olmadığı tespit edilerek, uygulama öncesinde implant işlemleri gerek görülmesi halinde anlaşmalı şekilde planlanarak uygulanır.

Bu sıralamalar doğrultusunda hiçbirine ihtiyaç yoksa ya da ihtiyaçlara göre başvurulan bu yukarıdaki aşamalardan bir veya birkaçı tamamlandıysa, artık görsel açıdan bir kazanım elde etmek için diş beyazlatma işlemine geçilir. Aynı aşamada estetik açıdan görünümü iyileştirmek için tüm biçimsel bozuklukları gidermek için dolgu yapılır. Diş dolgularının yeterli olmadığı noktada ise porselen lamine veya zirkonyum kaplama gibi çeşitli diş kaplama türleri devreye girmektedir. 

Dişlerde aşındırma yapılmayan bir uygulama olarak bilinen porselen lamine uygulaması, dişlerinizde gerektiğinde minimum seviyede aşındırmalar ile gerçekleştirilir. Eğer bu uygulama noktasında zirkonyum diş kaplama yaptırmak istenirse, dişlerde aşındırma yapılabilir ve bu sırada hem dudak şekli hem de konturu ön plana alınarak gerekli diş ölçüleri alınır, provalar yapılır. Burada amaç, gülüş tasarımı olması nedeniyle yüz hattınızı bozmadan, dudak şeklinizin formunu değiştirmeden en iyi şekilde dişlerinize doğal bir form kazandırmak olacaktır.

Gülüş Tasarımı Fiyatları

Diş estetiği alanında gülüş tasarımı çalışmasının hangi aşamalarda neler yapıldığına bağlı şekilde fiyat çalışması da yapılır. Eğer sadece porselen lamine uygulaması ön dişler için uygulandıysa ve amaç hastanın gülüşünü iyileştirmek, dişlerindeki ruh sağlığına etkisi olan karamsarlığı iyileştirmek olduğunda gülüş tasarımı fiyatları da buna göre şekillendirilmektedir.

Benzer şekilde diş yapısındaki dolgu tedavisi, diş ve diş eti sorunlarının giderilmesi gülüş tasarımı öncesinde yapılan uygulamalar ise gülüş tasarım fiyat çalışmalarında da buna göre genel bir fiyat çıkartılır. Hastaların tüm problemleri, kişiye özel olması nedeniyle doğrudan kişiye özel bir çalışma yapıldıktan sonra fiyat çalışması da ortaya çıkartılmaktadır. Bu anlamda doğrudan uzman hekime danışarak diş estetiği ve gülüş tasarımı konusunda ön muayene ile birlikte fiyat çalışması talebinde bulunabilirsiniz.

Yazar Profili
Yazar Adı:
Büşra Şaylığ
İletişim Bilgisi:
0 552 588 24 92
Son Güncellenme Tarihi: 10.05.2024
Dumlupınar Çocuk Randevu Al