Süt Diş Dolgusu
Süt Diş DolgusuHakkında

Dişte başlamış olan çürüklerin temizlenerek yerine süt dişi için kullanılan kompomer dolgular ile çürük bölgenin tamamlanması işlemidir.

Çocuklar doğal olarak meraklıdırlar, doğal bir işbirliği yapma istekleri vardır ve özellikle yeni deneyimlere açıktırlar - bunu çocuklarımızın tedavisi için kullanıyoruz. Sevgi dolu çocuk tedavisidir. Amacımız, bu açık fikirliliği sürdürmek ve teşvik etmektir. Eğlenceli ve çocuk dostu tedavi sayesinde, diş hekimi ziyaretinin heyecan verici ve eğlenceli olmasını sağlayabiliriz!

Pediatrik diş hekimleri, çocuklara en başından itibaren travma yaratmayan, kaygısız bir diş tedavisine giriş hakkı vermek isterler. Çocuklar mümkünse diş hekiminde yalnızca olumlu deneyimler yaşamalıdır: şırıngalar gibi korkutucu anahtar kelimelerin yerini sihirli değnek gibi çocuk dostu terimler alır, muayenehane odaları çocuk dostu bir şekilde tasarlanmıştır ve muayenehane personeli genellikle bu konuda çaba gösterir buna davranışsal yönetim denir.

Dolgu tedavisine gelince, diş çekimi haricinde farklı doktrinler ve uygulamalar bulunmaktadır. Doktrin, derin çürükler bırakmanın sorun olmadığı ve dolgu malzemesi boşluğu sıkıca kapatırsa hayati bir amputasyonun bile önlenebileceğidir. Oksijen inhibisyonu nedeniyle bakteriler ölmeli ve dişteki çürükler ilerlememelidir çünkü süt dişler yerini kalıcı dişlere bırakacaktır. Süt dişi kaybı olmuş ise yer tutucu adı verilen nesne kayıp dişin yerine yerleştirilir.

Lokal anestezi çocukta strese neden olabilir, delinmeye veya sonrasındaki uyuşma hissine tahammül edemeyebilir ve tedaviyi bırakabilir. Tedaviyi zaten bırakmış bir çocuk için ikinci bir girişim genellikle zordur. Çocuk için potansiyel stres faktörlerinden kaçınırsınız ve dikkat dağıtma, hipnoz ile yoğun bir şekilde çalışırsınız.

Her çocuğun diş hekimi, bir çocuğun tedavi edilip edilmeyeceğini ve nasıl tedavi edileceğini değerlendirmesi ve planlaması istendiğinde bu fikirlere sahiptir. Çocuğa mümkün olan en stressiz ve olumlu deneyimi yaşatmak için hırslı pediatrik diş hekimleri bu yolu seçecektir.

Pediatrik diş hekimliğinde teknik uygulama, psikolojinin arkasında olma eğilimindedir. Tabii ki, bir diş hekimi bir psikolog değildir, ancak süt dişlerin sağlığına yönelik başarılı bir tedavi uygulanabilmesi için, kişilerarası ilişkilerle yoğun olarak ilgilenmesi gerekir. Çocuklarla ve ergenlerle iletişim eğitimi kurslarının veya hipnoz eğitim kurslarının geniş olması boşuna değildir. Bir çocuğu tedavi etmek, korkan bir hastayı tedavi etmeye benzer.

Empati anahtar kelimedir ve çocuğu hasta olarak ciddiye alır. Çocuklar bize bir tedavinin çok uzun sürüp sürmediğini, ağrılı (kaşlarını çatma, gözyaşları ve hatta ağlama) olup olmadığını sözlü olmayan ve her şeyden önce doğrudan gösterirler, dikkat dağıtma en iyi yöntemdir.

Süt Dişe Neden Dolgu Yapılır?

Bebek dişlerinin de güçlü sinirlere ihtiyacı vardır! Çocuğunuzun ince, küçük süt dişleri, daha sonraki kalıcı dişlere göre daha ince bir mineye sahiptir. Ayrıca süt dişlerinin sinir boşluğu oldukça geniştir. Diş çürüğü burada yetişkinlere göre daha hızlı yayılabilir. Bebek dişleri özellikle sinirlerin çürüğe bağlı iltihaplanmasına eğilimlidir. Bu durumda diş hekimi tarafından kanal tedavisi yapılması gerekir.

Bir çocukta diş çürüğü tespit edildiği zaman diş hekimine başvurulması ve diş tedavilerinin yapılması gerekir. Çürük dişleri yerinde bırakırsanız, çürük bakterileri yayılmaya devam edecektir. Tek tek dişlerdeki çürük kusur zamanla daha da derinleşir ve diğer dişlerin kalıcı olanlar da dâhil enfekte olma riski vardır. Bir diş üzerine kaliteli bir dolgu malzemesi tercih edilmelidir. Ebeveynler olarak, çocuğunuz için hangi dolgu malzemesinin en iyisi olduğuna siz ve diş hekimi karar verecektir.

Her şey temizlendikten sonra çok derin yerlere zemine koruyucu bir tabaka uygulanır. Bu katmana "yetersiz doldurma" denilir. Küçük hastayı ağrıdan uzak tutmak için genel olarak ilaç içerir. Yetersiz doldurmadan sonra, küçük porsiyonlar halinde deliğe bir dolgu malzemesi sokulur. Diş rengindeki malzemeler modelleme kili gibidir.

Onları çok güzel şekillendirebilirsiniz. Ancak çiğneyebilmek için sertleşmeleri gerekir. Malzemeler bir lamba yardımı ile kürlenir. Mavi ışık bir saç kurutma makinesi gibi çalışır: Deliğin derinliğine bağlı olarak uygulama ve kürleme birkaç kez tekrarlanmalıdır. Sonrasında dolgunun dişlerin kapanmasına ve çiğneme sırasında engel teşkil etmemesi sağlanır. Sonunda diş hekimi dolgu yüzeyini temiz tutacak şekilde pürüzsüzleştirir ve parlatır.

Süt dişlerinde diş taşı oluşma riski var mıdır? Süt dişleri temizlenmediğinde, çocuğunuzun dişlerindeki tartarı hemen fark etmeye başlayacaksınız veya çocuk diş hekiminiz tarafından tespit edilecektir. Yürümeye başlayan tartar şaka değildir ve kolayca diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olabilir. İlk diş çıkar çıkmaz düzenli olarak fırçalanmalıdır. Çocukların ağız ve diş sağlığını korumak diş fırçası, için en iyi zaman, sabah ilk iş ve gece beslendikten sonraki son şeydir. Bu, daha az tükürük ürettiğimizde ağızlarının gece boyunca olabildiğince temiz olmasını sağlamaya yardımcı olur. Daha kuru bir ortam, bakterilerin gelişmesine yardımcı olur.

Çocuklarda kanal tedavisi; Diş çürüğü bir süt dişinin köküne ulaştıysa, kanal tedavisi de gerekli olabilir. Kanal tedavisinde diş hekimi hastalıklı sinirin tamamını dişten uzaklaştırır. Daha sonra kök kanallarını temizleyip genişletir ve diş tedavileri için geliştirilmiş özel bir çimento karışımı ile doldurur.

Kanal tedavisi sonrası tedavi edilen dişe süt dişleri için özel bir kron sağlanır. Bu, dişi korur ve kırılmaması için stabilize eder. Erken diş kayıpları genellikle dişlerin çapraşık olmasına ve maliyetli ortodontik düzeltmelere yol açar. Bu nedenle çocuklarda diş sağlığı için kanal tedavisi yapmak da mantıklıdır. Diş hekimi sadece acil durumlarda diş kurtarılamadığında etkilenen dişi çeker. Daha sonraki kalıcı diş için boşluğu açık tutmak için, bu durumda boşluk tutucular olarak adlandırılanları öneriyoruz.

Süt Dişi Dolgu Fiyatları

Tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da diş hekimi masraflarına maruz kalabilirler. Çimento dolgusu nakit bir avantajdır, ancak açık sarı rengi ve daha hızlı aşınması nedeniyle plastik dolgudan daha az popülerdir. Birçok ebeveyn, çocukları için plastik dolgu tercih ettiğinden, onlar için ek maliyetler vardır.

Süt Dişi Dolgu Kalitesinde Biz

Diş hekimlerimiz alanlarında uzun yıllara dayanan deneyim ve yüksek kaliteli malzemelerin kullanımı ile karakterizedir. En yüksek diş tedavi yöntemlerimiz hastalarımız için mevcuttur, düzenli bakım ile garanti edilir ve ortalamanın üzerinde hasta memnuniyeti sağlamaktayız.

Dumlupınar Çocuk Randevu Al