Zirkonyum Kaplama
Zirkonyum KaplamaHakkında

Zirkonyum  18. yüzyılda keşfedilen bir geçiş metalidir. Havacılık endüstrisinden askeriyeye kadar birçok alanda zirkonyum kullanılmaktadır. Korozyon direncinden dolayı zirkonyum birçok alanda tercih edilen bir metalik türdür. Zirkonyum, beyazımsı bir renge sahip olması ve ışık geçirgenliği nedeniyle diş hekimliğinde kron tabanı olarak kullanılmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum, doğal olarak ekstrakte edilmiş beyaz bir metaldir. Zirkonyum kaplamalarda porselen altındaki altyapıyı oluşturan malzeme zirkonyum dioksittir. Zirkonyum, klasik, metal esaslı porselen kaplamalara göre stres ve gerilime daha dayanıklıdır ve son yıllarda ilgi gören seramik tedavilerinden biridir. Yapay elmas adı verilen güçlü ve estetik açıdan hoş yeni bir diş malzemesidir. Metal alerjisi bulunan bireylerde sıklıkla tercih edilir.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır

Bir zirkonyum kaplama, zirkonyum dioksitten yapılmış bir seramik çekirdek ve bir seramik kaplamadan oluşur. İskelet, ölçü materyali veya bilgisayarda oral tarama ile dental ölçü alınır ve spesifikasyonlarına göre diş teknisyeni tarafından hassas bir şekilde tasarlanır. Geçici dişler "geçici kuron, teknoloji, geçici kuron" vb. Olarak adlandırılır ve dişi tedavi ederken geçici olarak yerleştirilen bir kaplamadır.

Zirkonyum Diş Kaplamasının Ömrü Ne Kadardır?

Genel olarak normal dişlerden ayırt edilemeyen ve Dijital Gülüş Tasarımı Doğal estetiğin son konseptini bünyesinde barındıran, güzel gülüşünüzü oluşturan zirkonyum diş kaplamanızın ömrü, uygun ağız hijyeni uygulandığı takdirde, zirkonyum kaplamanızı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Zirkonyum Diş Protezlerinin Özellikleri Nelerdir?

Zirkonyumdan yapılan kuronlar veya köprüler sabit protezlerdir ve % 100 metal içermez, son derece sağlamdır, biyolojik olarak nötr davranır, diş etleri ve mukoza zarlarıyla son derece uyumludur. Zirkonyumdan yapılan diş kronları, ağızda şeffaf olmalarından dolayı diş hekimleri için bile gerçek dişlerden neredeyse ayırt edilemez. Materyal zayıf bir ısı ve soğuk iletkeni olduğundan, hastanın ağzında metal kronlar olsa bile sıcaklıktan rahatsız olmayacaktır.

Ø  Diş çürüğünün tekrarının önlenmesi: Kendi dişlerinizde meydana gelen ikincil çürükler dolgu ve kaplamaların tedavisi sırasında not edilmelidir. Metal, aside duyarlı olduğu için orijinal diş ile arasında boşluk yaratmak kolaydır ve diş çürüğünün tekrarlama ihtimali yüksektir. Zirkonyum aside dayanıklıdır, kolayca bozulmaz ve orijinal dişlere yapışmaya devam edebileceği için diş çürümesine daha az eğilimli olma avantajına sahiptir.

Ø  Mükemmel estetik: Zirkonyum diğer malzemelerden daha şeffaftır ve her hastanın dişine uyan renk tonunu kolaylıkla yeniden üretme özelliğine sahiptir. Metal gibi diş etlerinde renk değişikliğine neden olmaz. Seramikten yapılmış diş kronlarını, köprüleri ve implantları yüksek kaliteli ve uzun ömürlü bir restorasyon haline getirir.

Ø  Metal içermez: Tüm zirkonyum dişlerde olduğu gibi, sadece zirkonyumla değil, zirkonyum seramikleri çok yüksek biyo uyumluluğa sahiptir. Amalgam dolgulu dişler birkaç yıl içinde ağızda çözülerek diş çürüğünün tekrarlamasına, diş etlerinin koyulaşmasına, metal alerjilerine ve diş eti hastalıklarına neden olur. Zirkonyum kaplamanın, hamile kadınlar, çocuklar ve metal alerjisi olan kişiler kullanabilir.

Ø  Yüksek mukavemet ve dayanıklılık: Zirkonyum o kadar güçlüdür ki sadece ön dişlere değil arka dişlere de uygulanabilmektedir. Ek olarak, daha uzun ömürlüdür çünkü metale göre bozulma olasılığı daha düşüktür ve tam seramikten daha az çatlama olasılığı vardır. Zirkonyum oksitten yapılan protezler şekil, renk ve fonksiyon olarak doğal diş maddesine en yakın olup en yüksek estetik standartları karşılar. 

Ø  Çok çeşitli diş tedavileri için kullanılabilir: Günümüzde, Zirkonyum ile çok çeşitli diş tedavileri mevcuttur. Diş çürüğü tedavisine eşlik eden dolgular, kaplamalar, protezler,  implantlar ve köprüler gibi diş tedavisinde de kullanılabilir. Diş hekimliğinde zirkonyum, sadece ön dişlere değil, geleneksel seramiklerde zor olan arka dişlere de uygulanabilmektedir. Zirkonyum diş tedavisi fiyatları ise uygulanacak tedavi biçimi ve yöntemlere göre farklılık göstermektedir.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Takma dişe ihtiyaç duyan birçok diş hekimi ve hasta için, zirkonyum kron, yapay diş kronlarının en iyisidir. Metal içermez, bu nedenle alerji riski taşımaz ve vücutla mükemmel uyumludur. Zirkonyumdan yapılan kısmi veya tam bir kron da en yüksek estetik talepleri karşılar: rengi ve genel görünümü, doğal dişe mükemmel şekilde kopyalanabilir. Karakteristik ışıltısı ve hafif ışık geçirgenliği nedeniyle doğal dişinizden görsel olarak ayırt edilemez.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Her kişi için uygulanan estetik diş tedavileri farklılık göstermektedir. Bazı kişiler için sadece diş beyazlatma yeterli olurken, bazı hastalarda ortodontik tedavi ve ardından diş uygulamaları gerekebilir. Bu nedenle estetik diş fiyatları yapılacak uygulamalara göre farklılık arz edecektir. Zirkonyum seramik kronun tedavi detayları, tedavi süresi, tedavi maliyetleri, temel riskleri ve yan etkileri için sizleri polikliniğimize bekliyoruz.

Zirkonyum Kaplama İçin Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Lüks bir atmosfere ve personelin parlak gülümsemelerine sahip olan kliniğimiz, halkımızın ağız sağlığını korumak amacıyla sizlere 7/24 hizmetlerini sunmaktadır. "Sizin İçin Mucize Gülümseme" sloganıyla sadece diş çürümelerini ve periodontal hastalıkları tedavi etmekle kalmıyor, aynı zamanda altta yatan sorunu tüm ağza bakarak tedavi ediyor ve ardından önleme, muayene ve bakım üzerine çalışıyoruz.

Hastalarımızın en iyi gülüşü elde etmesini hedefliyoruz. Ayrıca, insanlarla iletişime değer veren ve personelin mutlu bir şekilde çalışabileceği bir ortam ve atmosfer yaratmak için buradayız. Tedavi sayesinde sizi ileriye bakıp güldüren bir kalbe sahip olmanızı ve kendiniz olmanın mutluluğunu tam anlamıyla yaşamanızı istiyoruz.

Yazar Profili
Yazar Adı:
Büşra Şaylığ
İletişim Bilgisi:
0 552 588 24 92
Son Güncellenme Tarihi: 10.05.2024
Dumlupınar Çocuk Randevu Al